Vyhledávání

Sponzoři

Podporují nás

< návrat zpět

Koncert Pavla Helana

Rozhovor s časopisem EXIT162 si můžete přečíst zde.

Pavel Helan – jemně příjemně


Jak to zní, když se spojí hravost, melodičnost, vtip a barevnost? Pavel Helan to ví a současně i umí.
Dokázal to při komorním koncertu v přísálí kulturního domu druhou únorovou neděli. Svoji doprovodnou akustickou kapelu nechal doma a na více jak hodinu si získal posluchače sám nejen hrou na kytaru, ale současně i vtipně sázenými texty. Přijel na pozvání táborníků „Prosatíňáků“.
Poprosila jsem Pavla Helana a táborníka Zdeňka Vlčka o krátký rozhovor.

Jak došlo ke spojení Pavla Helana a LT Prosatín?
P. H.: Seznámili jsme se na festivalu Zahrada 2007, táborníci navštěvovali naše soutěžní vystoupení a jejich přátelské fandění s sebou strhávalo pozornost davu. Určitě jim vděčím za to, že jsem tento festival nakonec vyhrál a odvezl si prestižního Krtka. Ještě pak přijeli na festival Horácký džbánek a když jsme nedávno hráli v Čikově na plese, přišli si zatančit. Se Zdeňkem jsme se domluvili, že přijedu do Bíteše a uděláme koncert, takže jsem dneska tady a chtěl bych představit nové písně.
Z.V.: O prázdninách jsme zavítali na folkovou Zahradu. Hned na první pohled jsme se zhlédli v Pavlových písničkách a textech. Když jsem uslyšel pár písniček, hned mi problesklo hlavou jestli by nemohl přijet do Bíteše a společně si s námi a dětmi zazpívat - povedlo se.

Natáčíte novou desku...
P. H.: V dubnu tohoto roku bude dokončena naše debutová deska s názvem Mně je jemně příjemně, která bude mimo jiné obsahovat zhudebněné básně Michala Černíka. Na natáčení bude spolupracovat cimbálová muzika Prespoľan, dětský pěvecký sbor ZUŠ Kuřim, významným hostem bude Alice Holubová ze souboru Hradišťan. CD bude celkově laděno jako vhodné i pro děti.

Kde berete inspiraci?
P. H.: Většinu písniček jsem napsal z prosté radosti, některé vyloženě z legrace, když jsem si přečetl některý z textů Michala Černíka, nebo mi přilétla melodie, ke které se doplnila slova. Nepatřím k interpretům, kteří píší muziku ze smutku a před publikem si truchlí a dumají nad životem. Některé písně jsou vážnější, ale vždycky je to o pozitivní energii. Nikdy v životě bych si nedovolil předávat publiku negativismus nebo agresi, leda jako parodii, jako např. v písni „Metal“.
Ve svých písničkách se také snažím vycházet z kořenů moravské lidové hudby, přirozeně se jimi inspirovat. Když jsem vyrůstal, byl to právě náš moravský folklor, který mi otevřel oči a srdce k vnímání hudby, začal jsem cítit souznění a inspiraci. Lidová píseň má v sobě obrovskou krásu.
Upřímně obdivuji Zdeňka Svěráka a jeho texty.

Bude spolupráce pokračovat?
P. H.: Věřím že ano, prozatím jsme domluveni že navštívím letní tábor. Jinak do Bíteše kdykoli rád přijedu, bydlím tady za kopcem, v Moravských Knínicích u Kuřimi.
Z. V.: Chtěli bychom uspořádat takový menší festival folkových písničkářů a muzikantů, jestli vše dobře půjde, mohl by se uskutečnit už o těchto prázdninách.

Děkuji za rozhovor.

O uvolněnou atmosféru se postarali dva členové LT Prosatín v přestrojení za „myslivce z obce Čikov“, kteří přerušili koncert písničkáře a požadovali po něm, aby jim místo autorských písní zahrál polku a valčík k tanci. Celou akci uzavřela tombola plná věcných darů.                  

/MD


 

Fotogalerie 

Kniha návštěv 

Diskuze

Oblíbené

Rádio Samson | Play.cz - rádia online

Rádio Samson | Play.cz - rádia online